Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Silikon Yemler

Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Silikon Yemler

Sahte yemler, son dönemde balıkçılıkta ortaya çıkan yeni tekniklerle beraber ortaya çıkan av malzemelerdir. Balık avında sağladıkları randımanlar ile yeni nesil avcılık tekniklerine merak salmış balıkçıları performansları ile memnun ederler. Sahte yem çeşitleri balıkçıların severek seçtikleri ekipmanların başını çeker. Sahte yemler türüne göre balıkların görme ve koku alma duyularını harekete geçirerek takıma çekmeye yarar. 

Bu yemler arasında yeni nesil balıkçıların sıkça tercih ettiği türlerden biri de silikon yemlerdir. Tuzlu su avı özelinde konuşacak olursak silikon yemler en fazla LRF av tekniğinde tercih edilir. Tuzlu su silikon yemleri farklı boyutlara sahiptir. Ayrıca koku ve renk konusunda da balıkçıya birçok seçenek sunar. Tuzlu su balık avı yemleri hakkında ayrıca Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Sert Sahte Yemler adlı blog yazımıza göz atabilirsin.

Tuzlu Su Silikon Sahteleri Nasıl Seçilir?

Tuzlu su balık avında silikon yem kullanımı LRF ve bazen de spin avlarında yüksek performans gösterir. Hafif olduğu için hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Ayrıca yumuşak yapısı sayesinde oltaya aksiyon verdiğin zaman adeta canlı bir deniz yumuşakçasının veya yavru bir balığın hareketlerini yapar. 

Son dönemde balık malzemeleri firmalarının ürettiği birbirinden farklı silikon çeşitleri seçim esnasında zorlayıcı olabilir. Birçok balıkçı tarafından dile getirilen sorunlardan biri de silikon yeme balığın vurmadığıdır. Bu durum ancak yanlış bir silikon yem kullanıldığında ortaya çıkar. Örneğin en geniş model seçeneğine sahip olan tuzlu su lrf silikonları, balıkçıların seçme konusunda zor duruma düşmesine neden olur. 

Silikon yem seçiminde ilk bakacağın noktalar balığın türü ve mera tipi olmalıdır. Aşina olduğun bir merada çıkan balıkları bilirsin ve balığın beslenme biçimine uygun yem seçebilirsin. Örneğin, kayalık bir merada karagöz veya ispari avlamayı düşünüyorsan kurt biçimindeki silikon yemler daha iyi çalışacaktır. Gündüz ve gece yapılan ava göre de yem seçimini yapabilirsin. Kokulu yemler gece saatlerinde çok daha iyi çalışır, ayrıca parlak yemler güneş tepedeyken veya ışıklı bir noktada balığın ilgisini daha hızlı çeker. Tuzlu su sahteleri hakkında daha detaylı bilgi almayı istiyorsan Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Jigler blog yazısı senin için bilgilendirici olacaktır. 

Dilersen senin için özel olarak seçtiğimiz bazı silikon yemlere birlikte göz atalım.

Savage Gear Sandeel And Slug 10 cm 10 gr 4+2 Adet

LRF avına özel olarak üretilmiş bu silikon yem, yapısı ve görünümü ile ideal bir silikon sahtesi görünümüne sahiptir. 10 gram ağırlığı ile LRF takımlarıyla uyum içinde çalışır. İnce bir balık görünümüne sahip bu sahte yem, aynı zamanda aldığı aksiyon ile de balıkçılardan tam not almıştır. Ön kısımdaki parçası sahte düşüş pozisyonundadır. Seğirtmelerde ise küçük bir balığın kaçış hareketinin birebir aynısını yapar. Özellikle saldırgan yapılı tuzlu su balıklarında yüksek başarı oranına sahiptir. Eğri ve düz kuyruk modelleri ile bir pakette iki farklı silikon türüne sahip olabilirsin. 

 

Storm 360GT Searchbait Minnow 11cm Suni Yem

Dış görünümü ile profesyonel silikon yemler arasında kendini gösteren 360GT, koyu rengi ile gerçeğe yakın bir balık görünümü verir. Uzun ve hareketli silikon kuyruğu su içinde avcı balıkları kendine çekebilecek bir yapıya sahiptir. LRF ve spin avında iri balık avlamayı sevenler için ideal bir yapıya sahiptir. İri balıkların ilgisini çekebilecek yavru balık görünümüne ve aksiyonuna sahiptir. Üst kısma yerleştirilen siyah renkli avcı iğnesi zorlu avlar için idealdir. Geniş kafa yapısı jig girişi için oldukça uygundur.

Daiwa Bait Junkie 8cm Minnow (6 Adet) Suni Yem

Başlangıç seviyesi LRF silikon sahte yemleri arasında ilk tercihlerden biri olan Bait Junkie; küçük ve orta boy tuzlu su avlarında başarılı bir çalışma gösterir. Paket içerisinde bulunan farklı renk seçenekleri senin merada farklı seçeneklerle en uygun yemi bulman sağlar. Küçük bir balığın yapabildiği kaçma hareketini ustalıkla sergiler ve hızlı avcı balıklar için iştah açıcı bir görüntü oluşturur. Simli yapısı su içinde yansımaya sebep olur, böylece uzak mesafedeki avcı balıkların da dikkatini çekebilir. 

Fujin Salt Eel 13cm 22gr x2 Silikon Yem

Türkiye sularında iyi çalışan tuzlu su balık avı yemleri arasında adı geçen Fujin salt eel; parlak renkleri ve esnek yapısı sayesinde birçok avcı balığı hızla kendine çekebilir. Özellikle LRF ve spin takımıyla levrek avında yüksek başarıya ulaştığı gözlenmiştir. Parlak renk seçenekleri hem gece hem de gündüz iyi avlar çıkarmana olanak sağlar. Sahip olduğu renk desenleri UV teknolojisi ile üretilmiştir, balık gözüne cazip gelen renk karışımları kullanılmıştır. Su içinde takıma aksiyon verdiğin anda oldukça belirgin bir biçimde hareket eder. Küçük ve kaçmaya çalışan bir balığın özelliğine sahiptir. 

Lucky John Basara 3D Soft Swim 8.89cm 6’lı Silikon Yem

Koku ve görünüm ile tuzlu su balıklarını kendine çeken bu yem, özenle seçilmiş renklere sahiptir. Küçük yapısı ile LRF avcılığında yüksek başarı sağlayan bu silikon sahte yem aynı zamanda özel bir kokuya sahiptir. Bünyesinde barındırdığı koku ile merada bulunan birçok balık türünü oltana çeker, bu yüzden sürprizlere hazır olmanda fayda var☺. 3D teknolojisinin kullanıldığı bu yem, küçük bir balığın tüm vücut çizgilerine sahiptir, su altında gerçek bir balıktan ayırt edilemeyecek seviyedeki aksiyonlara sahiptir. Altılı seçeneği ile meranın durumuna bağlı olarak seçim yapabilirsin. Yeni keşfettiğin bir merada deneme için ideal bir silikon yemdir. 

Remixon Ayu Shrimp Karides 7,5cm 7,2gr Suni Yem

Tuzlu su sahtelerinin birçoğu balık formunda olsa da bazı yemler farklı canlı görünümüne de sahiptir. Karides veya teke(yabani karides) görünümündeki bu silikon yem, kayalık meralardaki LRF avlarını oldukça keyifli hale getirecektir. 3D modellemesi ile üretilen görünümü gerçek bir karides yapısına sahiptir. Oldukça esnek bir yapıya sahip olduğu için uzun süreli bir kullanım imkanı sunar. Levrek ve çupra gibi tuzlu su balıklarında tartışılmaz bir başarıya sahiptir. Yedek zokası ile olası olumsuz durumlarda ava kaldığın yerden devam edebilirsin. Farklı renk seçenekleri ile meraya bağlı seçim yapabilirsin. 7 gram ağırlığı çok küçük yapılı LRF takımlarıyla uyuma sahiptir. Simli gövdesi su içinde yansıma yaparak balıkların ilgisini daha kolay çeker.