Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Sert Sahte Yemler

Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Sert Sahte Yemler

Balık avında yem seçimi keyifli ve kaliteli bir av yapabilmek için önemlidir. Balıklar, hemen hemen birçok şeyi yemeye meyilli canlılardır. Özellikle kendilerinden küçük canlıları avlamaya daha isteklidirler. Sahte yemler, son dönemde ortaya çıkan balık avı tekniklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sahte yemler balığı görünümü, kokusu veya suda yaptığı hareket ile kendine çeker. Bu yüzden sahte yem çeşitliliği de gün geçtikçe artış göstermiştir. 

Tuzlu su balık avı yemleri arasında sıklıkla tercih edilen sert sahte yemler, görünüm ve dayanıklılık konusunda balıkçıların ilgisini çeker. Özellikle dişli tuzlu su balıklarında iyi bir performans gösterir. LRF ve spin av tekniklerinde de kolaylıkla kullanılabilir. Tuzlu su sahteleri çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan senin için hazırladığımız Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Silikon Yemler ve Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Jigler adlı makalelerimizden yararlanabilirsin.

Tuzlu Su Sert Sahte Yemleri Nasıl Seçilir?

Tuzlu su avı yapacaksan birçok balığın iyi birer avcı olduğunu unutmamalısın. Özellikle gözün iri balıkların avındaysa birçok tuzlu su balığının dişleri olduğunu bilmelisin. Bu yüzden denizde av yapmayı planlıyorsan sert yem tercihi isabetli olacaktır. Levrek, lüfer gibi yırtıcı balıklar için dayanıklı yem seçimi yapmalısın. Özellikle lüfer balığı dişine uygun olan birçok sahte yemi kolaylıkla parçalayabilir, bu da av esnasında balığı kaybetmene veya takımın bozulmasına neden olur. 

Sahte yem kullanımı canlı veya organik yem kullanımına göre ufak riskler ortaya çıkabilir. Özellikle bazı meralarda balıklar sahte yemlerin birçoğuna tepki vermez. Ayrıca bulanık veya dalgalı sularda bazı sahte yem türleri fark edilmez. Sert sahte yemler tuzlu su balık yemleri arasında en canlı ve parlak renklere sahip olan türdür dersek yanılmış olmayız. Ayrıca suda verdikleri aksiyon bu parlak görünümleri ile birleşince birçok balık için cazip hale gelir. Gerçekçi balık veya balıklar için av statüsünde olabilecek canlıların birebir olarak vücut ölçülerine sahip olan bu yemler; balığa gerçeklik hissi vererek oltaya atlamasını sağlar. 

LRF Avı İçin Sert Sahte Yemler

Light Rock Fishing yani LRF diye bilinen yeni nesil balık av tekniği, sahte yemlerin hemen hemen hepsi ile uyum gösterir. Özellikle bu ince ve hassas takımınızla iri balık peşinde koşmayı düşünüyorsan senin için derlediğimiz sert sahte yem modellerine göz atabilirsin.

Fujin Ziggy7 70mm 9.6gr Sinking LRF Maket Balık

LRF avı için göz dolduran bir sahte olan Fujin Ziggy, farklı renk seçenekleri ile sana günün her saatinde av yapma imkanı sunar. Meranın güneşlenme durumuna göre renk seçimi yapabilirsin. Koy, liman içi ve kayalık gibi sığ meralarda rahatça çalışır. Küçük bir balığın tam bir beden formuna sahiptir. Böylece birçok avcı balığı kolaylıkla kendisine çekebilir. Vereceğin aksiyona göre düz veya seğirtme aksiyonu alabilir. 

Usami Snoopy 40F Popper 3.1gr LRF Suni Yem

LRF avı için özel bir sert sahte olan Usami Snoopy, gerçekçi gövde yapısı ve özel tasarlanmış 3D göz yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Detaylı tasarlanmış gövde ve göz yapısı avcı balıkları kolaylıkla cezbedecektir. Ağız bölgesindeki yerden su alıp verebilir böylece canlı bir balığın yaptığı batma hareketini sergiler. Özellikle yüzey ve orta kısımlarda gezen avcı balıklar için ideal bir seçimdir. 

Fujin Hydra 85mm 10gr Su Üstü Maket Balık

Tuzlu su maket balıkları arasında LRF avına uygunluğu ile dikkat çeken Fujin Hydra, hafif yapısı ile LRF avında sana büyük kolaylık sağlar. Özellikle levrek ve lüfer avlarında yüksek bir başarıya sahiptir. Floating yani batma özelliği ile baş yukarıda gövde aşağıda kalacak şekilde hareketsiz durabilir, aksiyon aldığın anda kaçan balık veya yaralı balık aksiyonunu verir. 

Spin Avı İçin Sahte Yemler

Hareketli bir balık avı tekniği olan spin avında sahte yem ile iyi bir verim alabilirsin. Özellikle tuzlu su avında spin avı trofe balık peşinde koşmayı seviyorsan iyi bir tercih olacaktır. Sert sahte yemler trofe avlarda büyük başarı gösterir. Parlak ve gerçekçi görünümleri birçok balık için cezbedici bir görünüme sahiptir. Ayrıca dişli balıkların saldırılarından etkilenmez, uzun süreli kullanım sunar. Senin için seçtiğimiz sahte sert yemlere göz atabilirsin.

Fujin La-Nina Maket Balık Su Üstü Popper

Dengeli ve kusursuz aksiyona sahip olan La Nina, durgun ve dalgalı tuzlu su meralarında kolaylıkla kullanılabilir. Akya, lüfer ve kofana gibi üst avcı balıkları kolaylıkla avlamanı sağlar. Kıyıdan yapacağın spin avlarında oldukça iyi bir çalışma sergiler. 

Fujin Venom Su Üstü Maket Balık VM120W

Profesyonel sayılabilecek bir sert sahte yem olan Fujin Venom, canlı renkleri ve ince gövdesi ile avcı balıklar için cazip bir av görünümüne sahiptir. Dalgalı ve sakin meralarda iyi bir çalışma sergiler. Çoklu aksiyonu sayesinde farklı teknikler deneyebilirsin. Fazla enerji harcamadan lüfer veya akya gibi balıkları oltana çekebilirsin. Basit bir at çek ile dahi çok yüksek performans göstereceğinden kuşkun olmasın.

Fujin Z-Walker 125mm 18gr Su Üstü Maket Balık

Su üstündeki avlara atlamayı seven balık türleri için cazip bir av görüntüsüne sahiptir. Parlak ve canlı renkleri sayesinde günün her saatinde kolaylıkla av yapabilirsin. Lüfer ve levrek gibi kovalamayı seven balıklar için ideal bir aksiyona sahiptir. Spin avcılığında takım ile uyum gösterir.

Usami Now 120F-SR 17gr Maket Balık

Spin avında iri balık hedefleyenlerdensen bu yem senin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. 80 cm dalış mesafesi yeterli bir batma değeri olarak görülür. Hem tekne hem de kıyı avlarında istenilen performansı rahatlıkla gösterir. Özenle hesaplanmış dengeli batma yapısı ile dalgalı sularda yeterli batma seviyesine ulaşır. Diğer yandan yosunlu ve çakıllı gibi zorlu mera diplerinde de istenilen performansı sağlar. 

Daiwa MT Switch Hitter DH 97S

İnce ve fosforlu gövdesi ile deniz içinde yüksek bir fark edilme oranına sahiptir. 3D tasarımlı gözleri birçok avcı balığın oltaya atlamasına imkan verir. Türkiye denizlerinde iyi bir başarı oranına sahiptir. İnce yapısı hem düz hem de seğirtme aksiyon için uygundur. Farklı renk seçenekleri ile hem gece hem de gündüz avlarında kullanabilirsin. Balığın türüne göre hırsız iğne seçeneği yapabilirsin.