Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Jigler

Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Jigler

Tuzlu su avı hem mera hem de balık çeşidi açısından balıkçılara birçok av fırsatı sunar. Bu çeşitliliğe bağlı olarak av malzemelerinde de farklılıklar mevcuttur. Ayrıca son dönemde dünyanın pek çok noktasında ortaya çıkan yeni av teknikleri de; balıkçılık malzemelerinin değişiminde ve çeşitlenmesinde rol oynamıştır. 

Ekipman çeşitliliğin en yoğun yaşandığı kısım sahte yemler dersek yanılmış olmayız. Sahte yemler balığı farklı şekillerde uyararak oltaya atlamasını sağlar. Her bir yem türünün kendine ait özellikleri mevcuttur. Ayrıca bu yemlerin kullanımı da farklı teknikleri gerektirebilir. Tuzlu su balık avı yemleri arasında jigler sıklıkla tercih edilen sahte yemlerin başında gelir. Hem kıyıdan hem de tekneden kullanılan bu yemler denizdeki yırtıcı balıkların avında yüksek başarıya sahiptir. Sen de tuzlu su sahteleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmayı istiyorsan, Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Silikon Yemler ve Tuzlu Suda En Yüksek Performans Gösteren Sert Sahte Yemler adlı blog yazılarımızdan bilgi edinebilirsin.

Tuzlu Su Jigleri Nasıl Seçilir?

Balıkçılıkta jig, özellikle yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Kökeni Uzakdoğu’da atılan bu teknik, kısa sürede deniz avlarında yüksek popülerliğe kavuşmuştur. Özellikle avcı balıklara karşı gösterdiği üstün performans ile adrenalin dolu av tercih edenler için iyi bir tercihtir. Jig aslında metal bir yapay balıktır. Küçük bir balığın formuna sahip olan bu sahte, özellikle orta ve derin sularda av yapmayı tercih eden balıkçılar için uygundur. 

Jig yemi birçok sahte yem türü gibi aksiyon ile çalışır. Ancak jig avında aksiyon neredeyse avın tüm inceliğidir denilirse yanılmış olmayız. Birçok çekiş tekniği ile yemin yaralı veya kaçan bir balık gibi davranması sağlanır. Yeme bu şekilde aksiyon vermen balığa ve meraya göre farklılık gösterebilir. 

Jigler birçok farklı renk ve boyuta sahiptir. Teknolojinin gelişmesi ile son dönemde üretilen jigler tıpatıp küçük bir balığa benzemektedir. Jig seçiminde dikkat etmen gereken ilk husus, jigin ağırlık merkezidir. 

Tuzlu su jigleri temel olarak iki farklı ağırlık noktasına sahiptir. İlk türde ortasında ağırlık bulunan jigler bulunur. Bu türdeki jigler aksiyon alındığında suda kayma ve yaralı balığın davranışını sergiler. Diğer bir türse, kuyruk merkezli ağırlığa sahip olandır. Derin meralarda iyi çalışan bu jig, hızla batar. Az bir aksiyon ile su altında hızlı aksiyon alır ve balığı sana doğru çeker. 

Savage Gear 3D Slim Minnow 10 gr Jig Suni Yem

Özel 3D tasarımı ile tasarlanan Slim Minnow, gerçek bir sardalyeden ayırt edilmez bir görünüme sahiptir. Hızlı bir batma özelliğine sahiptir. Av esnasında aksiyona bağlı olarak yaralı bir sardalye davranışını eksiksiz olarak gösterir. Jig kullanımında başlangıç seviyesindeki bir balıkçı için oldukça uygundur. Suya batış anında gerçekçi bir görünüm sunar. Süper dayanıklı kaplaması ile uzun süreli kullanım imkanı sunar. Dayanıklı gövdesi dişli balıkların saldırılarından dolayı deforme olmaz. 

Storm Gomoku Micro Jig 5,5cm 12gr

Özel bir jig olarak bilinen Storm Gomoku, parlak ve canlı bir renge sahiptir. Japon kaplaması ile imal edilen dış yüzeyi su altında parlar, böylece avcı balıkların dikkatini kolaylıkla çeker. Özel tasarımı ile yatay ve dikey yüzüşe sahiptir. Meraya bağlı olarak çinekop, istavrit ve zargana avında kullanabilirsin. Mikro jig sınıfına girdiği için büyük balıklarda kullanılması tercih edilmez. Suya düşüş anında yalpalayarak iniş yapar, avlanacak balığı ürkütmez. Tercihe göre dikey ve yatay yüzdürme yapabilir, kaliteli bir av deneyimi yaşayabilirsin. 

Savage Gear 3D VIB Blade 5,5 cm 14,5gr Suni Yem

Profesyonel jig modelleri arasında gösterilen Savage Gear 3D VIB Blade, dar vücut tasarımı ve canlı renkleri ile göz dolduran bir görünüme sahiptir. Farklı derinlikteki meralarda iyi bir çalışma yapısına sahiptir. Aksiyon verildiğinde, parçalı yapısı titreşimli bir harekete sahiptir. Balıkları hem görünümü hem de verdiği his ile kendine çeker.  Uzun menzilli yapısı ile istenilen noktaya atış yapabilirsin. Su altındaki parıltısı hemen hemen her avcı balık tarafından fark edilir. VMS yani canlı hareket sistemi ile su altında canlı bir küçük balığın yaptığı hareketlerin tamamını yapabilen bir yapıya sahiptir. Böylece av şansın çok daha fazla olacaktır. 

Savage Gear Psycho Sprat Lrf 3 Adet (Turkish Zebra Mix) Suni Yem

Dünyaca ünlü Savage Gear firması, başta Avrupa olmak üzere dünyadaki farklı meralara uygun sahte yemler üreten bir politikaya sahiptir. Balıkların davranışları ve beslenme alışkanlıkları meradan meraya farklılık gösterir. Çok iyi çalışan bir yem diğer merada saatlerce beklemene sebep olabilir.

Psycho Sprat LRF Turkish Zebra, Türkiye denizleri için özel üretilmiş bir üründür. Firmanın yaptığı titiz araştırma sonucunda dizayn edilen bu ürün, jig avlarında yüksek başarı oranına sahiptir. Sahip olduğu desenler ve farklı renk seçenekleri senin avdaki şansını daha da arttırır. Farklı ağırlık seçimi ile takımına uygun olan modeli seçebilirsin. 3D göz ve beden tasarımı su altında fark edilir bir yapıya sahip olmasını sağlar.