Tatlı Suda En Yüksek Performans Gösteren Suni Yemler

Tatlı su avcılığında birçok avlanma tekniği bulunuyor. Bu avlanma tekniklerinin ayrışmasında kullanılan ekipmanların rolü oldukça büyüktür. Avlanma tekniklerindeki ayrımların başında da balığı oltaya çekmek için kullanılan yem türleri geliyor.

Klasik tatlı su balıkçılığında genellikle organik yemler tercih ediliyor. Ancak son dönemde değişen olta balıkçılığı teknolojisi daha kullanışlı ve en az organik yemler kadar etkili olan sahte yemleri de beraberinde getirmiştir. Tatlı su balıkları bir yeme atlarken bu yemin görünümüne, kokusuna ve hareketine ilgi duyabilir. Sahte yemler balığın görme ve koku alma duyularına hitap eder.

Dilersen seninle birlikte tatlı su olta balıkçılığında en sık tercih edilen yemlere göz atalım.

Tatlı Su İçin Silikon Yem Nasıl Seçilir?

Sahte yem türleri arasında sahip oldukları şekiller ve yumuşak dokuları ile dikkat çeken silikon yemler, balıkçı çantasının içini de renklendiren ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle yumuşakça, balık, sürüngen ve karides gibi canlıların şekline sahip silikon yemler, balığı hem görüntüsü hem de kokusu ile cezbeden bir yapıya sahiptir.

Tatlı su için silikon sahte yem seçerken balığın türüne ve meranın koşullarına dikkat etmelisin. Özellikle çok iri balıklar için silikon yemler tavsiye edilmez. LRF ve spin takımları ile iyi çalışan silikon yemler perch gibi küçük boyutlu ve avcı balıklarda oldukça iyi çalışır. Dilersen seninle tatlı su avında kullanılan silikon yemlere birlikte göz atalım.

SAVAGE GEAR LB CANNİBAL CURTAİL 12,5 CM 10 GR SUNİ YEM

Sahte silikon yemler arasında adeta bir klasik olan Savage Gear LB Cannibal Curtail, parlak renkli yapısı ve balık kuyruğuna benzer arka kısmı ile tatlı su balıklarını kolaylıkla cezbeden bir yapıya sahiptir. Sahte yemin kuyruğu su içinde aksiyon verildiğinde adeta canlı bir küçük balığın kuyruk hareketlerini sergiler. Böylece predatör balıkların oltaya atlamasına imkan verir.

DAM EFFZET SHADSTER SLİM 11.5 CM 12.7 GR SUNİ YEM

Klasik bir silikon yem olan Dam Effzet Shadster Slim, ideal boy seçeneği ile tatlı su meralarında oldukça iyi çalışan bir yem olarak karşımıza çıkıyor. İnce yapısı gerçekçi bir balık vücudunun oranlarına sahiptir. Olta ile tatlı su balıkçılığı yapanların kutusunda bulunması gereken bu yem türü, farklı renk seçenekleri ile de sana birçok seçenek sunuyor. İnce kuyruk yapısı su altında predatör balıkları yeme çekecek düzeyde tasarlanmıştır.

FUJİN ROUND BAİT 100MM SİLİKON BALIK

Sahte yemler konusunda yaptığı isimle adından sıkça söz ettiren Fujin, en bilinen silikon yemi Round Bait ile karşımıza çıkıyor. 3’lü grup şeklinde satılan bu sahte yem, balığın üç duyusuna hitap ediyor. Özel kuyruk yapısı avcı balıkları yüksek oranda cezbediyor. Aksiyon verildiğinde çıkardığı titreşim de yine turna balığı gibi avcı balıkların ilgisini çekebiliyor. Anason kokusu da yemin geniş bir merada etki etmesini sağlıyor.

Tatlı Su İçin Vibrasyonlu Jigler Nasıl Seçilir?

Vibrasyonlu yemler, sahte yemler arasında çok dikkat çekmeyen ancak oldukça yüksek avlanma imkanı sunan sahtelerin başında geliyor. Tatlı su meralarının büyük bir çoğunluğu durgun sulardır. Tatlı suda yaşayan predatör balıklar su içindeki hareketleri büyük bir dikkatle izler. Su içinde olan bir kıpırtı dahi bu balıkların dikkatlerini bu yeme vermesini sağlar.

Dilersen en popüler vibrasyonlu yem çeşitlerine birlikte göz atalım.

SAVAGE GEAR VİB BLADE 5.5 CM 14,5 GR SUNİ YEM

Yeni nesil balık malzemeleri üretiminde adından söz ettiren Avrupa menşeli Savage Gear markası, tatlı su balıkçılığı için ürettiği av malzemeleri ile öne çıkıyor. Vib Blade, gerçekçi bir balık görünümüne tam anlamıyla sahiptir diyebiliriz. Bu küçük maket balık su altında bir yaprak gibi titreşerek hareket eder. Titreşiminin yanı sıra su altında parlaması da birçok balığın dikkatini çekmeye imkan sağlıyor.

STRİKE PRO JG005 D CYBER VİBE 55 SERİSİ SUNİ YEM

Renkli desenleri ve ince yapıları ile Strike Pro JG005 D Cyber, tatlı su avlarında oldukça iyi çalışan bir diğer titreşimli yem olarak karşımıza çıkıyor. Canlı renkleri karanlık meralarda balığın dikkatini çekecek şekilde tasarlanmıştır. Su altında aksiyon alındığında canlı bir balığın sahip olduğu hareketlerin tamamını kolaylıkla aktarabiliyor.

Tatlı Su İçin Sert Maket Yem Nasıl Seçilir?

Sert maket yemler sahte yemler arasında dayanıklı yapıları ile biliniyor. Sahte yemler, özellikle mücadeleci ve sert vuruşlara sahip olan balık türlerinde oldukça iyi çalışan sahteler arasında yer alıyor. Balık formuna sahip yapıları da avlanılacak balığı görsel olarak çekebiliyor. Aşağıda adından söz ettiren sert maket yemlerin özelliklerini bulabilirsin:

STRİKE PRO EG-097 A WARTED TOAD 45 SERİSİ SUNİ YEM

Kurbağa formunda olan Strike Pro EG-097 A Toad, hem su altı hareketleri hem de görünümü ile özellikle turna avında çok iyi çalışan bir sert yem olarak karşımıza çıkıyor. Farklı renk seçenekleri ile meraya uygun bir seçim yapabilirsin. At çek spin avına uygun olan bu yeme doğru aksiyon verdiğin takdirde güzel balıklar alabilirsin. Tatlı su levreği için ideal bir yemdir.

KENDO DF MİNNOW 55 MM 6 GR SUNİ YEM

Kendo farkı ile üretilen bu suni yem, gerçek bir yaban arısının tüm vücut hatlarına sahip. Canlı ve parlak renklerine ek olarak kanat yerine takılmış ince tüyler su altında balığın dikkatini büyük ölçüde çekecek şekilde tasarlanmıştır. Durgun sularda iyi çalışan bu yem, at çek avlar için oldukça idealdir.

USAMİ COMBO POP 100F 12.1GR SUNİ YEM

Uzakdoğu balıkçılığının adından söz ettiren markası USAMİ tarafından hazırlanan bu yem, fosforlu renkleri ile dikkat çekiyor. Hafif oluşu ile dikkat çeken yem, hassas olta takımlarında kolaylıkla kullanılabilir. Yüzme batma şeklinde aksiyon verilebilen bu yem birçok balığın yeme atlaması için ideal bir kullanım sunuyor. Turna avında oldukça başarılı avlar yapabileceğiniz bir yem türüdür.