Sazan Balığı Avlakları: Sazan En İyi Nerede Avlanır?

Sazan Balığı Avlakları: Sazan En İyi Nerede Avlanır?

Tatlı su avcılığında sazan balığı avı hem amatör hem de tecrübeli balıkçıların tercih ettiği bir avdır. Durgun sularda bolca bulunan sazan balığı özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kolaylıkla avlanabilir. Keyifli bir av sunan sazan balığı birçok yem çeşidi ile avlanabilir olduğu için basit takımlar ile trofe avlar yapabilirsin. Ayrıca yeme iştahlı saldıran sazan balığı ile aksiyon dolu bir av yapabilmen oldukça kolay.

Sazan balığı avlamayı düşünüyorsan tercih edeceğin ilk noktalar göl ve baraj gölleri olmalıdır. Sazan balığı tabiatı gereği durgun ve çamurlu suları sever. Bu tarz göllerde bolca sazan balığı bulabilirsin. Ancak son yıllarda artan israil sazanı popülasyonu yerli olarak bilinen sazan balığının oldukça azalmasına sebep olmuştur. Bu yüzden sazan yerine israil sazanı avlaman olasıdır.

Marmara Bölgesi’nde ve İstanbul’da Sazan Balığı Nerede Avlanır?

Marmara Bölgesi göl ve baraj gölü açısından zengindir. Başta İstanbul olmak üzere birçok büyük şehirde bulunan doğal göller ve baraj gölleri sazan açısından zengin mera yataklarıdır. Ancak 90’lı yıllardan itibaren Marmara Bölgesi göllerini istila eden israil sazanı ne yazık ki baskın bir tür olarak göllerde ve baraj göllerinden bulunuyor. Ancak az sayıda olsada aynalı sazan, sazan ve kızılkanat türleri bu bölgedeki avlaklarda oltaya gelebiliyor.

İstanbul özelinde, özellikle baraj gölleri sazan avı için balıkçılara uygun meralar sağlıyor. Özellikle baraj göllerinin birçoğunda bolca israil sazanı çıkıyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Ömerli Barajı sazan avı açısından uygun bir meradır. Ömerli Barajı eskiye göre oldukça az sazan balığı çeşidine sahiptir. Özellikle israil sazanı avlamak isteyen balıkçılar için idealdir. Elmalı Barajı da yine sazan avı için ideal meraların başında geliyor. Samandıra Göleti ve Darlık Barajı da Anadolu Yakası içinde bulunan diğer sazan balığı meralarının başında geliyor.

Avrupa Yakası da en az Anadolu Yakası kadar sazan balığı merasına sahiptir. Sazlıbosna Baraj Gölü İstanbul’daki en zengin sazan balığı meralarının başında geliyor. Birçok sazan türünü avlama imkanına sahip olabilirsin. Doğal bir göl olan Küçükçekmece Gölü balıkçılar için zengin bir meradır. Özellikle farklı sazan türleri yine bu gölde daha sık oltaya gelmektedir. Ancak İstanbul’un kurak geçen döneminde kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Terkos Gölü de İstanbul Avrupa Yakasında birçok tatlısu balıkçısının sıklıkla tercih ettiği meraların başında gelir. Ancak son yıllarda tuzlu su ve tatlı su dengesizliği buradaki balık çeşitliliğini hızla azaltmaktadır.

Kocaeli İstanbul’a yakınlığı ile İstanbul’da yaşayan birçok tatlı su balıkçısına kolay bir ulaşım sağlar. Kocaeli de İstanbul gibi birçok baraj gölüne ve doğal göle sahiptir. Tahtalı Gölü sazan balığı açısından oldukça verimli bir meradır. Her yıl sazan balığı avı üzerine müsabakalar düzenlenen bu gölde aynalı sazan ve israil sazanı bulunuyor. Sevindik ve Sipahiler gölleri de sazan açısından zengin meralardır.

Sakarya da sazan avı açısından birçok doğal göle sahiptir. Sapanca Gölü sazan avı açısından zengin bir meraya sahiptir. Mollaköyü ve Çaltıcak Göletleri de yine değerli sazan meraları arasında görülüyor. Poyrazlar ve Çark deresi de bilinen sazan meralarıdır.

Sazan balığı için en iyi kamış nedir diye merak ediyorsan, hazırlamış olduğumuz En İyi Sazan Kamışı Hangisidir? Sazan Avı Rehberi makalemizi incelemeni öneririz.

Ege Bölgesi’nde Sazan Balığı Nerede Avlanır?

Ege Bölgesi sazan merası açısından zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sazan avı bu bölgede kolaylıkla yapılmaktadır. İzmir oldukça zengin bir akarsu yatağına sahiptir. Küçük çaylar ve dereler sazan balığına uygun meralar olarak biliniyor. İzmir Kemalpaşa mevkii sazan balığı açısından birçok meraya ev sahipliği yapan noktaların başında geliyor. Seferihisar Baraj Gölü İzmir’de tercih edilen sazan avlaklarının başında geliyor. Balçova Barajı iri sazanları ile bilinmektedir.

Manisa da İzmir gibi birçok göle ve baraj gölüne sahiptir.  İzmir ile büyük benzerlik gösteren Manisa avlakları büyük sazan balıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Soma’daki Sevişler Barajı sazan balığı açısından zengindir. Marmara Gölü de birçok sazan türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Yunt Dağında bulunan Durasıllı Baraj Gölü de bir diğer sazan balığı av noktasıdır.

Denizli şehri sazan balığı açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bölgede bulunan baraj fazlalığı ile sazan avına duyulan ilgi de bir hayli fazladır. Denizli’nin birçok göl ve barajında Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi israil sazanı yoğunluktadır. Sarı sazan olarak bilinen yerli sazan az miktarda; yeşil sazan ise çok nadiren görülmektedir. Denizli’deki başlıca avlaklar; Adıgüzel Barajı, Işıklı Barajı, Cindere Barajı, Aydoğdu Gölü, Çavdır Gölü ve Yapraklı Barajıdır.

Sazan avı, kolay gibi görünse de ekipman seçiminin hayati öneme sahip olduğu avlardan biridir. Eğer sazan avların için doğru makinelerin ne olacağını merak ediyorsan, En İyi Sazan Makinesi Hangisidir? Sazan Avı Rehberi makalemizi mutlaka incelemelisin.

İç Anadolu Bölgesi’nde Sazan Balığı Nerede Avlanır?

Balıkçılık denilince sadece tatlı su balıkçılığının yapıldığı İç Anadolu Bölgesi, göl ve akarsu açısından yeterli meralara sahiptir. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan birçok baraj gölü ve doğal göl, sazan balığı için kıymetli avlakların başında sayılıyor.  İç Anadolu Bölgesi de israil sazanı denilen istilacı tür yüzünden birçok sazan çeşidini kaybetmiştir.

Ankara, sazan balığı açısından oldukça zengin meralara sahiptir. Baraj göllerinin fazlalığı bölgede sazan sayısının artmasına sebep olmuştur. Ankara’nın göllerinde hem kıyıdan hem de tekne ile sazan balığı avı yapabilirsin. Meralarda sazan balığı yemi olarak küspe ve solucan tercih ediliyor. Ankara’daki başlıca sazan balığı avlakları Kesikköprü, Çubuk, Kayaş, Kapulukaya ve Kurtboğazı Baraj gölleridir. Çamlıdere Barajı da sazan balığı avı için Ankara’nın uygun noktalarının başında geliyor.

Eskişehir, sahip olduğu gölet ve baraj gölleri ile birçok sazan türü için değerli meralara sahiptir. Şehirde bulunan meralardan biri olan Keskin Göleti canlı yem ile sazan balığı avlamak isteyenler için ideal bir alandır. Arslanbeyli Göleti sazan meralarının başında geliyor. Son dönemde israil sazanı sayısında ciddi bir artış olsa da aynalı sazan da sıkça bulunuyor. Bu meraların yanı sıra Arslanbeyli Göleti, Dağcı Göleti, Çatören Barajı, Musaözü Göleti, Sarısungur Göleti ve Kuzfındık Barajı Eskişehir’in sazan meraları arasında sayılıyor.

Konya, İç Anadolu’nun kurak sayılabilecek bir şehri olsa da sahip olduğu doğal ve baraj gölleri ile sazan balığı açısından hatırı sayılır meralara sahiptir. Konya’nın gölleri ve baraj gölleri,  sazan avlama saatleri açısından günün birçok saatinde güzel avlar veriyor. Konya’daki başlıca sazan balığı meraları; Altınapa Barajı, Beyşehir Gölü ve Kestel Göleti olarak sıralanabilir. Beyşehir Gölü sazan balığı açısından oldukça zengindir.

Karadeniz Bölgesi’nde Sazan Balığı Nerede Avlanır?

Balık avı denilince akla gelen bölgelerin başında gelen Karadeniz, tatlı su avcılığı konusunda da hatırı sayılır bir üne sahiptir. Özellikle Batı ve Orta Karadeniz, sazan avı açısından zengin meralara sahiptir.

Zonguldak, tuzlu su avcılığı ile bilinse de değerli sazan balığı meralarına sahiptir. Karadeniz Ereğlisinde bulunan Gülüç, Erdemir Kızılcapınar Baraj Gölleri ve Kozlu Baraj Gölü sazan avı için uygun meraların başında geliyor. Bartın, trofe sazan avlamak isteyen balıkçılar için oldukça idealdir. Akarsuda sazan avı için Bartın Irmağı idealdir. Asma, trofe sazan cenneti denilebilecek bir meradır. Bu merada ağırlıkları kilolara çıkan sazanları bulabilirsin. Sinop, sazan balığı avlaklarına sahiptir. Sinop Sevgi Göleti, Bektaşağa gibi noktalarda sazan balığı bulunuyor.

Amasya, tatlı su balıkçılığı açısından birçok meraya sahiptir. Bu meraların birçoğunda bolca sazan balığı bulunuyor. Amasya’nın başlıca sazan meraları; Uluköy Barajı, Yedikır Barajı, Sarayözü Barajı, ve Derinöz Barajı şeklinde sıralanabilir.

Doğu Karadeniz Bölgesi  adını tuzlu su avı ile duyursa da, sahip olduğu doğal göller sazan açısından zengindir. Trabzon ve Rize’de doğal göl ve göletlerde sazan avı yapabilirsin. Trabzon’da Sera Gölü ve Balıklı Göl sazan avı için elverişli meraların başında geliyor.

Son olarak, sazan avların için sana en uygun misina ve iğne tercihini belirleyebilmen için hazırlamış olduğumuz Sazan Avı İçin En İyi Misina ve İğne Rehberi adlı makalemizi inceleyerek, avlarına doğru avlaklarda doğru ekipmanla başlamanı sağlayabilirsin.