Sazan Avı Rehberi: Sazan Avı İçin En İyi Ekipmanlar Nelerdir?

Sazan Avı Rehberi: Sazan Avı İçin En İyi Ekipmanlar Nelerdir?

Sazan balığı genellikle durgun tatlı sularda yaşayan ve tatlı su avcılığına merak salmış tüm balıkçıların keyifle avladığı bir balıktır. Avuç içi boyutlardan kiloluk boyutlara değin geniş bir büyüme skalasına sahip olan bu balık, oldukça basit ekipmanlarla dahi kolaylıkla avlanabiliyor. Ancak sazan avını keyifli hale getiren, trofe av denilecek boyuta ulaşabilmesidir. Elbette bu boyuta gelen bir sazan balığını avlamak için daha özel ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

Sazan balığı avı için ekipman oluştururken basit veya profesyonel bir ekipman oluşturma seçeneğinden birini seçebilirsin. Sazan balığı takımı oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı tüyolara hakim olarak doğru bir takıma sahip olabilirsin.

Sazan Olta Takımı Nasıl Olmalıdır?

Sazan balığı avlamaya karar verdikten sonra sazan avına uygun bir takıma ihtiyacın olacaktır. Tatlı su balıkçılığı ile ilgilenenler için sazan olta takımı çok farklı görünmeyecektir. İdeal bir sazan avında bir adet olta yerine birden fazla olta getirilmesi öneriliyor. Sazan, tuzlu su balıklarının aksine çok daha fazla sabır isteyen bir balık türüdür. Bu yüzden birçok sazan balığı tutkunu balıkçılar av süresince kamp yapmayı tercih ediyorlar.

Sazan takımı oluştururken klasik kamışları tercih edebilirsin. Karbon oranı yüksek klasik kamışlar ağır bir sazan balığını yakalaman durumunda mücadeleyi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden göl kamışı olarak adlandırılan teleskopik olta kamışları sazan avı için ideal olacaktır. Sazan takımında oltadan sonra makine seçimi de önemlidir. Sazan balığı hem ağır bir balık hem de mücadeleci yapısıyla dikkat çeker. Eğer trofe av peşinde koşmayı düşünüyorsan, sürtünmesi güçlü ve büyük bir kafa yapısına sahip makineler senin için ideal olacaktır.

Sazan balığı için misina ve iğne seçimi de meraya ve avlamayı hedeflediğin balığın boyutuna göre değişebiliyor. Sazan avı için parlak iğneler yerine mat iğne tercihi önemlidir. Sazan balığı oldukça akıllı ve her daim tetikte olan bir balık türüdür. Bulunduğu merada ters giden bir durumu hissetiği an o bölgeden hızla uzaklaşır. Bu yüzden kullanılan iğne mat olmalıdır. Misina da en az iğne kadar önemlidir. Misinanın kalınlık değeri sazan avında oldukça önemlidir. Aynı zamanda kalınlık kadar misinanın suda fark edilmemesi de yüksek önem taşıyor. Sazan avı için yem ise oldukça geniş bir seçim imkanı sunar. Sazan balığı hem organik hem de sahte yemlerle avlanabiliyor. Basit bir ekmekle de sazan avlanabilirken, özel boilie ile de sazan avlayabilirsin.

Sazan balığı nasıl tutulur sorusunun cevabı iyi bir sazan takımı ortaya çıkarmaktan geçiyor. Doğru bir takım ile trofe sazanların peşinden koşabilir, tatlı su avcılığının tadına varabilirsin.

Sazan Avı İçin İdeal Olta Makinesi Nedir?

Sazan avı için hazırlık yapıyorsan, takımın en hassas parçası olta makinesini seçerek işe koyulabilirsin. Sazan avında olta makinesi oldukça önemlidir. Özellikle iri bir sazan peşinde koşuyorsan yanlış bir makine seçimi tüm takımının dağılmasına sebep olabilir. Sazan balığı yemi aldıktan sonra seninle çok sıkı bir mücedeleye girecektir. Bu dirençli balık dayanıksız bir olta makinesini bu esnada işlevsiz hale getirebiliyor. Bu yüzden olta makineni seçerken sana verdiğimiz ipuçlarını takip etmen senin için yol gösterici olacaktır.

İlk olarak olta makinesi değeri 6000 ve üstü olan makineler iri sazan avları için öneriliyor. Kafa yapısı büyük olta makineleri daha iyi bir mücadele gücüne sahiptir. Ayrıca bu tarz makineler daha yüksek bir çeker gücüne sahiptir. Sazan avı için tercih edeceğin bir makine korozyona karşı oldukça dayanıklı olmalıdır. Yani sürtünmeye karşı makinenin sahip olduğu devinim güçlü olmalıdır. Makine dişlileri de sazan avı için kullanılacak makinede önemlidir. Güçlü dişlilere sahip makine büyük avlarla mücadeleyi kolay hale getirir.

Sazan avın için sazan makinesi arıyorsan senin içni hazırlanan En İyi Sazan Makinesi Hangisidir?: Sazan Avı Rehberi adlı blog yazısından modeller hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir, senin için uygun olan makineyi seçebilirsin.

Sazan Avı İçin İdeal Olta Kamışı Nedir?

Sazan avı Türkiye göllerinin ve baraj göllerinin hemen hemen hepsinde yapılan bir avdır. Tatlısu avına yeni başlayan balıkçılar için sazan avlamak balıkçılığı sevdiren bir aktivite olarak görülür. Ancak sazan avını profesyonel olarak yapmayı tercih edenler için bu av çok daha incelik gerektirir. Özel bir sazan takımı için olta kamışı seçimi yüksek önem taşıyor.

İyi bir sazan takımında olta kamışı, 300 ve üzeri cm  değerlerinde olmalıdır. Çok uzun ve çok kısa kamışlar hem yemi istediğin noktaya atmana engel olur hem de sazanla mücadele konusunda yetersiz kalır.  İdeal bir sazan oltası için atar değer 75-150  gram arasında değişiyor. Daha büyük veya daha düşük değere sahip olta kamışları balığı hissetme veya çekme konusunda sorun yaşamana sebep olacaktır.

Kalın ve dayanıklı oltalar mücadele açısından oldukça önemlidir. Karbon oranı yüksek veya daha dayanıklı karbon alaşımlarından üretilen olta kamışları ile sorunsuzca av yapabilirsin. Ayrıca olta atar değerini seçerken kullandığın sazan balığı yemini de olta kamışını seçerken aklında bulundurmalısın. Sazan balığı için olta kamışı seçerken sana yardımcı olabilecek En İyi Sazan Kamışı Hangisidir?: Sazan Avı Rehberi adlı makaleden bilgi alabilirsin.

Sazan Avı İçin İdeal İğne ve Misina Nedir?

Sazan balığı avında iğne ve misina en az oltanın ağır ekipmanları olan kamış ve makine kadar etkilidir. Yanlış seçilen bir iğne balığın yeme gelmesini engeller veya taktığın yemin balık tarafından kısa sürede alınmasına sebep olur. Doğru kalınlıkta ve türde seçilmeyen misina ise balığın kaçmasına veya misinayı görüp oltaya takılmamasına sebep olur.

Sazan misinası için ilk dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında kamuflaj özelliği geliyor. Sazan balığı merasındaki hareketleri çok iyi takip eder. Suda yansıyan veya görülen bir misina balığın o bölgeden hızla uzaklaşmasına sebep olur. Seçilen misinanın düğüm tutması da önemlidir. Büyük sazan balıkları oltaya takıldıklarında çok sert bir şekilde mücadele eden yapıya sahiptir. Bu yüzden düğüm hafızası iyi olan ve pürüzsüz misina tercih etmen gerekir.

Sazan balığı için iğne seçimi de önemlidir. İğne, hedeflenen balığın boyutunu ve kullanılacak yemi düşünerek seçilmelidir. Sazan balığı için en iyi çalışan iğneler siyah veya mat renge sahip olmalıdır. Bu sayede suda fark edilmez. İğne yapısı da kısa ve çapraz şekilde olmalıdır. Sazan iğnesi numaraları 1’den başlar 3 veya 4’e kadar seçilebilir. İğne seçimi yaparken merada çıkan balık boyutu hakkında önceden bilgi sahibi olursan daha isabetli bir şekilde seçim yapabilirsin.

Sen de sazan avı malzemeleri hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsan senin için hazırlanan Sazan Avı İçin En İyi Misina ve İğne Rehberi adlı makalemizden doğru iğne ve misina seçimi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin.