Sazan Avı İçin En İyi Misina ve İğne Rehberi

Sazan Avı İçin En İyi Misina ve İğne Rehberi

Sazan balığı takımını oluştururken iğne ve misina seçimi basit bir detay gibi görünür. Ancak bu kurnaz balığı avlamak için doğru misina ve iğne seçimi yapman gerekiyor. Sazan balığı çevresindeki en ufak sesten dahi huylanan ve hızla yerini değiştiren bir balık türüdür. Bu yüzden iğnenin ve misinanın sazanın fark etmeyeceği bir özelliğe sahip olması gerekiyor.

İri bir sazan balığı avlama hedefin varsa iğnenin ve misinanın kaliteli olması büyük önem taşır. İri sazan balıkları yemi aldığı zaman seninle sıkı bir mücadeleye girecektir. Bu esnada, sağlam bir iğne ve misina balığı kıyıya çekmene doğrudan etki etmektedir. Sazan olta seti için sazan misinası ve sazan kancası seçiyorsan senin için hazırladığımız bu rehberden en iyi performans ürünleri hakkında bilgi alabilirsin.

Sazan Avı İçin İğne ve Misina Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sazan avı için takım oluşturmada iğne ve misinaya ihtiyaç duyacaksın. Sazan oltası hazırlarken doğru iğne ve misina seçimi bu kurnaz balığı avlamana büyük oranda yardımcı olacaktır. Sazan için misina seçerken balığın fark etmeyeceği bir misina kullanman öneriliyor. Fluorocarbon misinalar ışığı tam olarak geçirdiği için su içinde görünmez bir yapıya sahiptir. Kiloluk boyutlara ulaşan sazan balığını avlarken doğru çeker değerine sahip bir misinayı da seçmen gerekiyor. İnce misinalar sazan balığı tarafından kolaylıkla koparılabilir.

Sazan avı için iğne seçimi yaparken dikkat etmen gereken detayların başında iğne numarası yer alıyor. İri bir ağza sahip olan sazan balığı yemini doğrudan yutar. Bu yüzden balığın sert ağzına batabilecek bir kancaya ihtiyacın olacaktır. Sivri uçlu kancalar sazan avı için idealdir. Ayrıca parlak renge sahip iğne modelleri balığın hızla ürkmesine sebep olur. Bu yüzden suda yansıma yapmayan bir sazan iğnesi kullanmalısın.

Sazan takımında yapacağın olta türüne göre yanında iğne ve misina bulundurman gerekiyor. Dip oltası yapmayı düşünüyorsan iğne ve misinanın yanında yeterli ağırlığa sahip bir kurşun da bulundurman gerekiyor.

Sazan Misinası Nasıl Olmalı?

Sazan balığı misinası nasıl olmalı sorusuna verilebilecek ilk yanıt, misinanın olabildiğince görülmeyen bir yapıya sahip olması şeklinde verilebilir. Suyun altında ve üstünde olan her hareketi takip eden sazan balığı,olası bir farklılığı hemen fark eder ve merada yer değiştirir. Sazan için misina seçiminde suda görülmeyen fluorocarbon misina tercih edebilirsin. Ayrıca kamuflaj renklerine sahip mono misinalar da sazan balığı avı için idealdir.

Sazan balığı için misina seçerken misinanın düşük hafızalı olması da önemlidir. Düşük hafızaya sahip bir misina mücadele sonrasında tekrardan kullanılabilir. Ayrıca düşük hafızalı misinalar ile oluşturduğun takımları uzun süreli bir şekilde kullanabilirsin. Dilersen senin için seçtiğimiz sazan balığı avı için ideal misina modeli hakkında bilgi alabilirsin.

Trabucco T-Force Carp Enduro  Serisi 300 Metre Monofilament Misina

Sazan balığı için özel olarak ürettiği ekipmanlarla bilinen Trabucco firmasının trofe sazan balığı peşinde koşan balıkçılar için özel olarak ürettiği T-Force Carp Enduro Serisi, monofilament misina türündedir. Sahip olduğu özel renkleri sazan balığının bulunduğu mera ile tam bir uyum gösterir. Misinanın renkleri Türkiye’deki sazan meraları ile tam bir uyuma sahiptir.

İri sazanlar ile sahip olduğu esnek yapısı sayesinde kolay bir şekilde mücadele edebilirsin. 0,30 mm ve 0,40 mm arasında değişen değerlere sahip alt modelleri ile seçim yapabilirsin.

Sazan İğnesi Kaç Numara Olmalı?

Sazan iğnesi seçiminde numara değerleri 1/0 ve 2/0 arasında farklılık gösteriyor. Sazan avında iğne seçiminde dikkat edilmesi gereken detayları başında kancanın yapısı geliyor. Sazan kancası oldukça sivri olmalıdır. İri sazan balıklarının ağızları sert bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yemi aldıkları zaman yemin ağızlarına batması için hafif yamuk ve sivri kanca kullanılması öneriliyor.

Sazan balığı iğnesinde renk seçimi de önemlidir. Olası bir tehlikeyi hızlı sezen sazan balığı, parlak iğnelere yaklaşmaz. Bu yüzden iğne seçiminde bronz ve siyah iğneler tercih edilmelidir. Dilersen senin için özel olarak seçilen sazan iğne modelleri hakkında daha fazla bilgi alabilir, sazan avın için hazırlıklarını tamamlayabilirsin.

BKK Carp Hook Hand Ground İğne

BKK markası tarafından üretilen BKK sazan iğnesi, farklı numaralara sahiptir. Böylece hem orta boy sazan balığı takımında hem de iri sazan balığı takımında kullanabileceğin iğneler bulunuyor. Kum sarısı rengi merada tam bir kamuflaj sağlar, balık tarafından fark edilmez. Özel boyası sayesinde uzun süre boyunca kullanma imkanına sahip olabilirsin. BKK carp hook, oldukça keskin bir iğne ucu modeli olan ground tip iğne ucuna sahiptir. Bu sayede yemi alan balığın oltaya takılması çok daha kolay olur. Yemli sazan avı yapmak isteyenler için oldukça ideal bir kullanım imkanı sunar. Geniş kısmı sayesinde hem canlı yemi hem de boileyi sıkı bir şekilde tutabilir.

Mustad Olta İğnesi 505NPBR

Sazan avı için ideal bir iğne modeli olarak bilinen Mustad 505 NPBR, sazan avı için ideal bir olta iğnesidir. Kısa pala modele sahip olan bu tekli iğne, sazan balığının yemi rahat bir şekilde almasını sağlar. Ayrıca hem canlı yemi hem de diğer yemi kolay bir şekilde takabilirsin. Bronz rengi sayesinde balık tarafından fark edilmez. Farklı numara seçenekleri sayesinde hedeflediğin balığa uygun bir şekilde seçim yapma imkanına sahip olabilirsin.

Sazan avında kullanıma uygun olta misinaları ve iğneleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsan Galata Balıkçılık Whatsapp Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilir; sorularını ya da görüşlerini dilediğin gün ve saatte bizlere iletebilirsin.