En İyi Sazan Makinesi Hangisidir? Sazan Avı Rehberi

En İyi Sazan Makinesi Hangisidir? Sazan Avı Rehberi

Sazan balığı avı oldukça basit bir olta takımı ile dahi yapılabilen bir av türüdür. Sazan balığı, Türkiye’nin neredeyse tüm göllerinde bulunan bir balıktır. Bu yüzden tatlı su avcılığına merak salan tüm balıkçıların ilk tuttuğu balık özelliğini de sahiptir. Sazan balığı avı için basit ekipmanlar yeterli olsa da bu ava gönül vermiş bir balıkçıysan ve iri sazan peşinde koşmak istiyorsan doğru bir takıma sahip
olmalısın.

Sazan olta seti için seçimi oldukça önemli olan bir diğer parça olta makinesidir. İri bir sazan balığı ile mücadele etmek hatta oldukça akıllı olan sazan balığını yeme çekebilmek için uygun bir olta makinesi seçmen gerekiyor. Sazan olta takımına uygun bir olta makinesi seçmek için senin için hazırladığımız bu rehbere göz atabilirsin.

Sazan Avı için Olta Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sazan balığına gönül vermiş bir balıkçıysan bu balığın ne derece nazlı ve kurnaz olduğunu bilmen gerekiyor. Birçok tecrübeli sazan avcısı iri bir sazan avlamak için doğru saati ve zamanı bildiği gibi gölün etrafında ses dahi çıkarmaz. Hatta bazı balıkçı hikayelerinde sazan avcılarının ayakkabılarını dahi çıkartarak avlandığı dahi anlatılır. Bu hikayelerden yola çıkarak profesyonel bir sazan olta takımının oluşturulmasındaki önemi anlayabiliriz. Sazan balığı için olta makinesi ses çıkarmayan bir özelliğe sahip olmalıdır. Makine ile at çek yaparken oldukça sessiz olması önemlidir.

Sazan avı için genellikle çift kalamaya sahip makineler tercih edilmelidir. İri sazan balıkları oldukça sıkı bir mücadeleye sahiptir. Yemi alan sazan balığı oldukça sert hareketler sergiler. Bu yüzden güçlü bir kalama sistemine sahip makine ile bu mücadeleyi kolaylıkla verebilirsin. Çift kalamalı makineler genellikle bait runner olarak bilinir. Bait runner denilen olta makineleri sazan avı için tam bir uygunluğa sahiptir. Kıyıdan yapılan sazan avı LRF ve spinden farklı olarak yem atıldıktan sonra beklenilen bir av türüdür. Bait runner olta makinesinin kalama ayarı ile sazan balığı yemi aldıktan sonra bir süre daha hareket edebilir. Böylece yemi tam olarak yutar ve balıkçı da sazanı kıyıya çekebilir.

Bait runner olta makinesindeki çift kalama sistemi balık oltaya gelmeden önce ve geldikten sonra işlev gösterir. Makinenin önünde bulunan kalama mücadeleyi kolaylaştırırken arka kalama balığın yemi tam olarak almasını sağlar. Ön kalama ile iri bir sazan balığını kıyıya çekerken yorabilir, balığın direncini kırabilirsiniz.

At çek sazan avı şeklinde bir av yapacaksanız surf özelliğine sahip bir makine senin için uygun olabilir. 5000 ve üstü makineler sazan avı için uygundur. Ayrıca makinenin düşük devirli olması gerekiyor. Böylece trofe olarak nitelendirilen bir sazan balığını daha kolay bir şekilde çekebilirsin.

Dilersen senin için hazırlanan sazan balığı olta makinesi modellerine göz atabilir, takımın için en doğru sazan balığı olta makinesini seçebilirsin.

Okuma Aria-55 Olta Makinesi

Okuma sazan makinesi olarak da görülen Okuma Aria-55 modeli bir sazan avı takımında ideal bir kullanım sunuyor. Okuma markasının özel olarak tasarladığı gövdesi ile iri sazan balıklarıyla kolaylıkla mücadele edebilirsin. Sahip olduğu sağlam kalama pulları, Japon balıkçılık teknolojisinin son örneğini sergiliyor. Bu kalama pulları sayesinde sazan balığını kıyıya çekerken zorluk çekmeyeceksin.

Tekli bilya sürücüsü balıkçıya rahat bir çekiş imkanı sunuyor. Aria-55, siklonik rotor teknolojisine sahip özel bir olta makinesidir. Bu özellik makineye uzun süreli bir kullanım imkanı sunuyor. Toplanan misinadan gelen su makinenin makarasındaki biriken suyu hızla kurutarak korozyonu önlüyor. Ayrıca paslanmaz çelik makine teli ile korozyon tamamıyla önlenebiliyor.

Aria-55, sazan avına yeni başlayan balıkçılar için kolay bir kullanım sunuyor. Hafifliği ergonomik bir tutuş imkanı sunuyor. Böylece balıkçı yorulmadan merada oltası ile uzun süreli vakit geçirebiliyor. Sahip olduğu siyah ve beyaz renkleri de şık bir görünüm sunuyor.

Kudos Carp Life 6500 Baitrunner Sazan Olta Makinesi

Sazan avın için profesyonel bir olta takımı oluşturmak istiyorsan KUDOS markasının üretmiş olduğu Carp Life serisi senin için doğru bir tercih olacaktır. Bait runner makinesinin tüm özelliklerine sahip olan bu makine ile trofe sazan avlarında yüksek bir başarıya sahip olabilirsin. Oldukça sessiz çalışan mekanizması ile çevreye herhangi bir ses vermeyen makine, sahip olduğu kalama sistemi ile balığın yemi rahatça almasını sağlar. Ayrıca oldukça kolay bir mücadele imkanı da sunar.

Drag gücü 18 kilo olan bu makine ile kiloluk sazanları sorunsuz bir şekilde kıyıya çekebilirsin. 680 gram ağırlığa sahip makine yeterli bir ağırlığa sahiptir. Makine, 6+1 rulman sayısına sahiptir. Sahip olduğu parlak siyah rengi de göze hitap eden bir takım oluşturmana imkan veriyor. Ayrıca olası aksi durumlar için yedek kafaya da sahiptir. Böylece av esnasında hızla değişim yapabilir, avına kaldığın yerden devam edebilirsin.

Daiwa Crosscast SCW 5000 LD QD CARP

Türkiye’deki göl ve baraj göllerinde bulunan en iri sazanların peşindeysen, Daiwa markasının özel olarak tasarladığı SCW 5000 LD QD CARP oltası senin için doğru bir tercih olacaktır. Daiwa’nın sazan avı için özel olarak ürettiği bu olta makinesi fiyat performans ürünü olması ile öne çıkıyor.

Sahip olduğu polikarbon gövdesi balıkçıya sahip olduğu ağırlığın tamamını hissettirmez, böylece ergonomik bir kullanım imkanı sunar. Sahip olduğu yavaş çapraz sarma teknolojisi ile balıkçıya avını çekme esnasında büyük kolaylık sağlar. Katlanır alüminyum sapı ile taşıma açısından da kolaylık sağlayan Crosscast SCW 5000, sahip olduğu donanım ile iyi bir sazan makinesi olarak öne çıkıyor.

Sazan avında kullanıma uygun olta makineleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsan Galata Balıkçılık Whatsapp Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilir; sorularını ya da görüşlerini dilediğin gün ve saatte bizlere iletebilirsin.